Zonguldak Hakkında

   Zonguldak, Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk kentlerindendir. Kömürün bulunuşundan bu yana bir sanayi kenti olarak gelişmiş ve genç Cumhuriyet'in ilk ağır sanayi kenti olmuştu. Kent olma süreci içerisinde sanayi ile birlikte gelişen sosyal hayat kentli insanların kültürel ve sportif ihtiyaçlarına yönelik atılımları da beraberinde getirmişti. Özellikle 1930'lardan itibaren tenis kortları, lokaller, sinema ve spor salonları her mahallede oluşturulmuş ve bu sosyal kalkınma, kentli bir hayatın oluşmasına katkı sunmuştur.

    İşçi kesiminin yoğun olduğu Zonguldak, kültürel kodları itibarı ile işçi edebiyatının da geliştiği ve ülkede yaşanan sanatsal gelişmelerin yakından takip edildiği ve böylelikle bir sanat camiasının da oluştuğu bir dönemi Rüştü ONUR, Muzaffer Tayip USLU ile yaşamıştır. Bu dönemi takip eden yıllarda Zonguldak’tan birçok yazar ve şair ulusal düzeyde ilgi görmüştü.

   Zonguldak 1950'li yıllardan itibaren film sektörünün ilgisini çekmişti. Maden filmleri için doğal bir plato olan bu kent çok önemli işçi filmlerinin mekânı olmuştu.

  İlk olarak 1955 yılında Mehdi ÖZGÜREL yönetmenliğinde çekilen "Ölüm Korkusu" adlı filmde Muzaffer TEMA ve Belgin DORUK oynamıştı.

  1955 yılında vizyona giren, çekimleri "Zonguldak Gelik Maden Ocakları"nda yapılan yönetmenliğini Necati Kemal ÇAKUŞ’un yaptığı "Kara Vadi" filminde çalışan maden işçilerinin hayatlarından kesitler hikâye edilmiştir.

 1958 yılında çekilen "Zümrüt" filminin yönetmen koltuğunda Ö.Lütfü AKAD otururken oyuncu kadrosunda Çolpan İLHAN, Fikret HAKAN, Sadri ALIŞIK gibi isimler bulunmaktaydı.

 1961 yılında Hüseyin PEYDA'nın yönettiği "Mor Sevda" filmi bir müzik öğretmenin aşkını anlatmaktaydı.

  1962'de Halit FERİĞ'in çektiği "Şehirdeki Yabancı" filmi Türk sinemasının toplumsal gerçekçi ilk filmi sayılmaktadır. Öyküsünü Vedat TÜRKALİ'nin yazdığı filmde, Göksel ERSOY, Nilüfer AYDAN başroldeydi,

 
Orhan AKSOY’ün yönetmenliğini üstlendiği, başrollerini Hülya KOÇYİĞİT, Ediz HUN, Selma GÜNERİ ve Ahmet MEKİN’in paylaştığı, "Kadın Asla Unutmaz" çekimleri Zonguldak’ta yapılmış bir aşk filmiydi.

     1975'de çekilen bir belgesel olan "Çatalağzı Kuyusu" Behlül DAL tarafından çekilmişti.

     1978'de yine Halit REFİK'in yönetmenliğinde yapılan "Yaşam Kavgası" filmi Can GÜRZAP, Fatma GİRİK ve Ahmet MEKİN gibi oyuncularla çekilmişti.

    1996 yılında Ahmet Faik AKINCI yönetmenliğinde çekilen "Ekmek" filmi Zonguldak maden işçilerinin grevini anlatan bir filmdi.

    2000'li yıllardan sonra sinema sektörü bir kez daha Zonguldak’ı keşfetti.

    2009'da Zeki DEMİRKUBUZ’un yönetmenliğinde bir dönem filmi olan "Kıskanmak" hikayesi ve rejisi ile büyük ilgi görmüştü.

   2009 yılında Zonguldak'lı yönetmen Metin KAYA'nın çektiği belgesel "Yüz Bin Kişiydiler" filmi Zonguldak'lı sanatçıların yapımını üstlendiği bir film olmuştu ve Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde ödül almıştı,

    2010 yılında Erden KIRALl'ın yönetmenliğinde çekilen "Yük" filmi işçi sinemasının en iyi örnekleri arasında yerini alırken Nadir SARIBACAK ,Tülin ÖZEN ve Tansu BİÇER oyunculukları beğeni toplamıştı.

   2011 yılında Metin KAYA'nın yönettiği "Derin Çığlık" Kozlu maden ocaklarındaki grizu patlamasında hayatını kaybeden 263 işçinin aileleri ile yapılan röportajlardan oluşan dramatik bir belgeseldir.

   2013 yılında çekilen ve Zonguldak'ta yapılan en büyük prodüksiyon olan "Kelebeğin Rüyası" filmi Yılmaz ERDOĞAN tarafından çekilmiş ve büyük ilgi görmüştür. Zonguldak’ın en zor ve acılı bir dönemini iki şairin gözünden anlatıldığı film Türk sinemasının önemli filmlerinden birisi olmuştur.

  2015 yılında yine  Metin KAYA'nın yönettiği ve bütün sürecini kendisinin yaptığı bir Zonguldak destanı sayılabilecek "Soluk" filmi bir sürü festivalden ödülle dönmüştü. Metin KAYA SİYAD Onur Ödülü alarak Zonguldak’ın ismini ulusal çapta duyurmuştu.

  2017 yılında çekilen "Güven" filmi Sefa Çolak'ın yönetmenliğinde Gözde Sığacı ve Bülten ÇOLAK’ın oyunculukları ile gerçekleşmiş bir psikolojik drama olarak gösterime girmişti.

  2019 yılında yönetmen Muhammet ÇAKIRAL’ın yazıp yönettiği "Lacivert Gece" filmi bir işçi hikâyesidir. Toplumcu, gerçekçi bir üslupla çekilen film pandemi dolayısı ile henüz gösterime girememiştir.

  Bir Anadolu kenti olarak Zonguldak, sinema sektörünün her zaman ilgisini çeken bir kent olmuştur. Bununla birlikte Kıvanç BARIÖNÜ, Fatih AKIN gibi Zonguldak'lı yönetmenler olduğu halde bu şehrin bir festivalinin olmayışı bizi harekete geçirdi. Türkiye sinemasına yeni soluklar katmak, genç yetenekler kazandırmak için "Zonguldak Karaelmas Kısa Film Festivali"ni hayata geçirmeye karar verdik.